Aby osiągnąć długotrwałe efekty w walce z rybikiem szarym, zalecamy pobranie naszej aplikacji i dokładne zapoznanie się z udzielonymi wskazówkami. Na podstawie odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, aplikacja dopasuje indywidualny plan działania, dostosowany do Twoich potrzeb. Dzięki temu będziesz miał pewność, że rybiki nie wrócą do Twojego domu lub mieszkania. Ważne jest, aby pamiętać, że bez zamknięcia punktów dostępu do mieszkania, rybiki mogą powrócić. Środek trujący zadziała, więc prawdopodobnie będziesz znajdować martwe osobniki, jednak aby uniknąć ich ponownego pojawienia się, rekomendujemy zastosowanie się do planu działania zaproponowanego przez naszą aplikację
Skuteczny plan zwalczania rybika szarego opiera się na wykonaniu ponad 50 czynności dostępnych w naszej aplikacji, w tym na zastosowaniu środka trującego w odpowiednich ilościach i miejscach.
Zalecamy zastosowanie Advion Żelu, ponieważ jest on łatwy w aplikacji. Stosują go profesjonaliści i zapewnia długotrwałe działanie – będzie aktywnie zwalczał rybiki przez wiele lat. Produkt zawiera indoksakarb, substancję czynną, która wykazuje wyjątkową skuteczność. Jeśli rybik szary zje innego osobnika, który zginął wskutek działania tej trucizny, również umrze. Dzięki temu indoksakarb jest bardzo efektywny w walce z tymi insektami. Inne środki przeznaczone do walki z rybikami, takie jak spraye, działają jedynie przez kilka dni lub maksymalnie tygodni.
Przygotowanie do aplikacji żelu trującego
Możesz użyć zarówno preparatu Advion Żel, jak i Advion Mrówki, ponieważ oba zawierają tę samą substancję czynną i są równie skuteczne. Aby je zamówić, możesz skorzystać naszej listy produktów do zwalczania rybika szarego.

Do łatwego zastosowania żelu pod listwami przypodłogowymi oraz w małych szczelinach przydadzą się igły dozownicze. Zalecamy zakup większej ilości, ponieważ igły nie nadają się do ponownego użycia.

W celu otworzenia żelu, zdejmij nakrętkę, a następnie załóż igłę. Rekomendujemy użycie igły z otworem o większej średnicy, ponieważ trucizna ma wtedy szanse na lepszy przepływ (zazwyczaj igły są one w kolorze pomarańczowym, brązowym lub zielonym, ale może to zależeć od tego, gdzie je kupisz).

Teraz jesteś gotowy, aby przejść do etapu aplikacji środka trującego.
Aplikacja środka trującego w domu
Skup największą uwagę na obszarach, w których zauważasz największą aktywność rybika szarego w domu. Warto oczywiście zaaplikować środek trujący w całym domu, ponieważ rybiki bardzo szybko rozprzestrzeniają się po wszystkich pomieszczeniach i mogą składać tam jaja. Są również w stanie chodzić w pionie (czego nie robią zwykłe rybiki cukrowe), dlatego zalecamy zastosowanie trucizny także w szafkach i innych miejscach, gdzie mogą się one ukryć lub złożyć jaja.
Aby zapewnić maksymalną efektywność środka trującego, zalecamy zaaplikowanie bardzo małej kropli żelu (o średnicy 1 mm lub mniejszej) co 50–100 cm wokół podłogi w pokoju. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się miejsca, przez które przechodzą np. rury lub inne elementy (ogrzewanie, kanalizacja, wentylacja), możesz również umieścić tam dodatkowe krople trucizny. Rekomendujemy, aby aplikować truciznę w taki sposób, aby nie została usunięta podczas mycia podłogi lub odkurzania — dzięki temu będzie skuteczna przez miesiące, a nawet lata.

Tutaj widać, jak środek trujący został zaaplikowany w sypialni co 75 cm w całym pokoju, głęboko pod panelami przypodłogowymi. Dzięki temu możemy oczekiwać długotrwałych i szybkich efektów.

Postaraj się wcisnąć igłę pod panel przypodłogowy, aby mieć pewność, że środek trujący nie zostanie usunięty podczas odkurzania lub mycia podłogi. Dodatkowo, aplikując żel w ten sposób, pozostaje on niedostępny dla małych dzieci i zwierząt.

Szczególnym miejscem jest przestrzeń pod ościeżnicami. Warto tam również umieścić żel trujący, który zapobiegnie przedostawaniu się rybika szarego do nowych pomieszczeń wzdłuż ścian.

W łazience warto umieścić go w pobliżu toalety, ponieważ w tym miejscu (szczególnie w budynkach wielorodzinnych) rybiki szare mogą rozprzestrzeniać się poprzez rury kanalizacyjne czy instalacje do innych mieszkań znajdujących się w budynku.

Środek trujący sprawdzi się również tam, gdzie występuje większa wilgotność oraz mniejszy lub znikomy dostęp światła.

Dobrym przykładem miejsca, gdzie warto zaaplikować trutkę, jest przestrzeń pod zabudową kuchenną. Jest to zazwyczaj obszar o wysokiej aktywności rybika szarego, ze względu na resztki jedzenia pozostawione na podłodze.

Dodatkowo, rozważ zastosowanie żelu trującego w szafkach kuchennych, w których znajdują się śmieci lub syfon, ponieważ to również może być miejsce o wysokiej aktywności rybika szarego.
Śledzenie postępów działania środka trującego
Pierwszym znakiem, że środek trujący działa, jest obserwacja mało aktywnych, „śpiących” rybików szarych w domu. Jeśli właśnie połknęły truciznę, będą powolne i niemal nie będą w stanie się poruszać, ale nadal będą żywe. Jest to efekt zjedzenia środka trującego w pierwszych godzinach. Następnym etapem jest całkowity brak aktywności — będziemy znajdować martwe rybiki leżące do góry nogami. Zwykle umierają całkowicie po 12–24 godzinach.
Aby ocenić efektywność działania środka trującego i jego aplikacji, codziennie sprawdzaj podłogę w poszukiwaniu martwych rybików szarych i zapisuj w aplikacji, gdzie je znajdziesz. Może to również pomóc w zidentyfikowaniu obszarów, w których znajdują się otwory lub pęknięcia, przez które rybiki się dostają, dzięki czemu będziesz wiedział, gdzie zastosować uszczelniacz lub dodatkową porcję żelu trującego. Korzystając z naszej aplikacji „Rybik Szary” możesz łatwo śledzić postępy w walce z rybkiem szarym, a tym samym zapobiegać jego powrotowi.

Nie czekaj i pobierz naszą aplikację już teraz ze sklepu Google Play lub App Store.