Na podstawie najnowszych badań naukowych przeprowadzonych w krajach skandynawskich opracowaliśmy listę produktów niezbędnych do przeprowadzenia kompleksowego i skutecznego protokołu zwalczania rybika szarego.
Wykorzystując pułapki oraz trutki, pozbywamy się rybika szarego z domu, jednak należy pamiętać, że kluczem do długoterminowego sukcesu jest zabezpieczenie domu przed jego ponownym pojawieniem się. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek trutki zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który pomoże Ci zwiększyć swoje szanse na powodzenie.
Krótko mówiąc, poniższa lista składa się z kilku produktów, które mają różne działanie, ale w połączeniu maksymalizują efekt końcowy.
Rezultaty długoterminowe

Aby osiągnąć długoterminowe rezultaty, należy zastosować trutkę zawierającą substancję czynną o nazwie indoksakarb. Substancja ta jest powszechnie stosowana w środkach przeznaczonych do zwalczania karaczanów i mrówek.
Podczas aplikacji żelu kluczowe jest, aby dotarł on głęboko pod panele przypodłogowe oraz do innych drobnych szczelin i pęknięć. Zalecamy zakup dodatkowych igieł dozowniczych, które ułatwią precyzyjne naniesienie preparatu. Dzięki temu żel będzie poza zasięgiem dzieci, zwierząt domowych oraz codziennego sprzątania, co zwiększy jego skuteczność. Zalecana metoda z użyciem „żelu-przynęty” może działać przez wiele miesięcy (a nawet lat) po zastosowaniu. Dzięki temu pomoże w utrzymaniu populacji rybika szarego na niskim poziomie, nawet w przypadku jego ponownej aktywności w domu.


Rezultaty krótkoterminowe

Do krótkotrwałego zwalczania rybika szarego można zastosować oprysk preparatem Karakill 10 MC, który jest dedykowany owadom biegających w tym rybikom szary czy cukrowym. Jest to szybki sposób na spryskanie trudnych do dotarcia obszarów, gdzie stosowanie „żelu-przynęty” może być problematyczne. Aby przeprowadzić oprysk prawidłowo, należy użyć butelki z rozpylaczem lub opryskiwacza ogrodowego, co umożliwi dotarcie trutki do trudno dostępnych miejsc. Preparat, stosowany zgodnie z instrukcją, jest bezpieczny- profesjonaliści używają go m.in. w przedszkolach i innych „wrażliwych” miejscach.
Karakill 10 MC pozostaje aktywny przez kilka tygodni i nie zostawia widocznych śladów. Proponowana metoda przyniesie szybki, lecz krótkotrwały efekt. Może być to dobry wybór, jeśli chcesz sprawnie pozbyć się rybika szarego, a nie masz zakupionego żelu.
Użycie żelu oraz oprysku może pomóc w całkowitym pozbyciu się rybika szarego, jednak aby mieć pewność, że problem nie powróci, musisz zabezpieczyć punkty dostępu do swojego domu lub mieszkania. Dzięki temu zapobiegniesz przypadkowemu wprowadzeniu rybika do środka.

Identyfikacja oraz lokalizacja problemu
Pułapki

Porozmieszczaj pułapki w różnych miejscach w domu, szczególnie tam, gdzie obserwujesz największą aktywność rybika. Choć pułapki skutkują tylko w przypadku niektórych osobników, pozwolą Ci ustalić, w których pomieszczeniach rybik szary najchętniej bytuje, a przy okazji mogą złapać kilka osobników i przyczynić się do zmniejszenia skali problemu.


Taśma dwustronna

Użyj taśmy dwustronnej, aby wyznaczyć obszary, w których chcesz mieć pewność, skąd pochodzą rybiki w domu. Zalecamy użycie taśmy „montażowej”, jak pokazano na obrazku, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że uszkodzi podłogę i (w większości przypadków) będzie łatwiejsza do usunięcia.


Rekomendowane akcesoria
Igły dozownicze

Do łatwego stosowania żelu pod listwami przypodłogowymi oraz w małych szczelinach przydadzą się igły dozownicze. Zalecamy zakup większej ilości, ponieważ igły nie nadają się do ponownego użycia.

Tłok do strzykawki

Niektóre żele mogą nie zawierać tłoka do strzykawki. Sprawdź, czy jest on w kupowanym zestawie.
